Skip to main content
0

Tak, odzyskiwaniu pewności siebie, bo każdy, niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego czy miejsca urodzenia, przychodzi na świat z poczuciem, że jest jego pępkiem, chce skupiać na sobie całą uwagę, nieświadomie, ale uważa się za najwspanialszą istotę na świecie. Jest przekonany o swojej mocy i nieograniczonych możliwościach. Lot w kosmos? Dajcie mi rakietę!

Problem w tym, że różne doświadczenia i relacje powodują, że tracimy to przekonanie o swojej wyjątkowości i pewność siebie spada drastycznie. Jest wiele sposobów, dzięki którym pomagam moim klientkom ją odzyskać. To jak, działam, zależy głównie od tego, gdzie tkwi problem.

Oto 3 sprawdzone ćwiczenia, które dają realne efekty:

Nielubienie swojego ciała.

Jak obudzić czułość i miłość do swojego ciała? Zarezerwuj sobie 10 minut w ciszy, połóż się wygodnie, zamknij oczy. Powoli skanuj w myślach swoje ciało, poczuj po kolei każdą jego część.  Możesz w myślach się z nią witać i pytać, jak się czuje, np. „hej uszka, jak się dzisiaj macie?”. To budzi ogromną czułość i uważność. Naprawdę działa!

Brak wiary w siebie i własne możliwości.

Jeśli nie wierzysz w siebie, nie wierzysz, że jesteś w czymkolwiek dobra, uważasz, że nikt Cię nie docenia, że wciąż coś robisz źle, przez 5 kolejnych dni codziennie zapisuj 5 rzeczy, które w sobie lubisz. Nie tylko dotyczące wyglądu. Zapisuj w czym, według siebie, jesteś dobra. Jakie cechy swojej osobowości lubisz. Dzięki temu staniesz się niezależna od zewnętrznej aprobaty i poszukiwania akceptacji. Sama ją sobie zapewnisz, zbuduj sobie swoja własną tarczę ochronną. I następnym razem, gdy usłyszysz coś na swój temat, już nie będzie tak bolało. Pamiętaj, że przykre słowa, którymi inni ludzie nas z jakiegoś powodu postanawiają do nas adresować nie są tak naprawdę o nas a o nich samych.

Przekonania, które ograniczają.

Aby skutecznie rozprawić się z błędnymi, ograniczającymi nas przekonaniami, warto poszukać ich przyczyny i skończyć z  nimi raz na zawsze. Na pewność siebie dorosłej kobiety bardzo duży wpływ ma jej relacja z mamą z czasów dzieciństwa, a także doświadczenia, obserwacje, relacja jej mamy z własnym ciałem, jej podejście do zakupów i finansów.

Zadaj sobie kilka kluczowych pytań, najlepiej zapisując odpowiedzi:

  1. Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie dotyczące Twojej mamy i Ciebie?
  2. Czy Twoja mama komentowała swój wygląd? Co mówiła?
  3. Jak ubierała się na co dzień? Dbała o swój wygląd każdego dnia czy tylko od święta?
  4. Czy zakupy ubraniowe były czymś normalnym? Czy sprawiały jej przyjemność?
  5. Czy zdarzało się jej chować zakupy przed tatą, albo zatajać prawdziwą cenę?
  6. Jak tata reagował, gdy widział mamę w nowych ubraniach?
  7. Gdy byłyście na zakupach razem, czy mogłaś sama dla siebie wybierać ubrania?
  8. Jakie najważniejsze przekonania dotyczące wyglądu i ubierania się pamiętasz do dziś?

Jeśli masz trudności z przypomnieniem sobie czegokolwiek znaczącego, warto spróbować wprowadzić się w medytację. Bardzo polecam jedną z moich ulubionych, medytację uzdrawiania wewnętrznego dziecka (Healing Your Inner-Child Meditation), która jest dostępna na stronie https://risingwoman.com/

Czy po zapisaniu odpowiedzi na powyższe pytania zaobserwowałaś schematy, sposoby myślenia i zachowania, które nieświadomie powielasz?

W odzyskiwaniu i budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości nie ma ważniejszej rzeczy niż skonfrontowanie się z przeszłością i prawdami, które zassałyśmy jak gąbka w swoim dzieciństwie, a które są kompletnie nie nasze i nieaktualne. Te przekonania blokują nas przed przyjemnością odkrywania czy w ogóle myślenia o stylu i ubraniach. Blokują  nam przed ubieraniem się tak, jak byśmy chciały, jak podpowiada nam serce. W końcu – blokują przed życiem własnym życiem, życiem o jakim marzymy.

Jestem ciekawa Twoich obserwacji i przemyśleń, które pojawiały się po wykonaniu powyższych ćwiczeń. Daj znać 🙂 możesz napisać mi mejla na hello@paulinalotecka.com lub wiadomość na instagramie.

Jeśli chciałabyś więcej, to zapraszam Cię do wzięcia udziału w wyjątkowym, indywidualnym programie Styloterapia, o którym przeczytasz tutaj: https://paulinalotecka.com/styloterapia/

A prawda jest taka, że ja nie umiem pracować niestosując technik i metod terapii i psychologii stylu, więc niezależnie od tego, na jaki zakres współpracy się zdecydujesz, na pewno poczujesz, że Twoja pewność siebie rośnie. Jeśli chciałabyś zacząć małymi kroczkami, analiza kolorystyczna może być idealnym rozwiązaniem! Sprawdź tutaj: https://paulinalotecka.com/analiza-kolorystyczna-i-planowanie-szafy-kapsulowej/

Ściskam!

Paulina