Skip to main content
0

Bardzo często zadajecie mi pytanie „co zrobić z nieużywanymi ubraniami, np. po przeglądzie szafy?”. I jest to świetne pytanie! Zwłaszcza, że po naszym spotkaniu nierzadko jest to spora górka nieużywanych, aczkolwiek – niekoniecznie zniszczonych i starych – ubrań. Tobie nie służą, ale mogą ucieszyć kogoś innego.

Co zatem można z nimi zrobić?

1. Oddać ubrania w potrzebujące miejsca – we Wrocławiu i innych miastach działa wiele organizacji charytatywnych i schronisk dla bezdomnych, które przyjmują dary odzieżowe. Warto skontaktować się z takimi miejscami i dowiedzieć się, czy potrzebują konkretnych rodzajów ubrań.

2. Przekazać ubrania znajomym lub rodzinie – jeśli mamy znajomych lub członków rodziny, którzy są zainteresowani konkretnymi ubraniami, możemy im je podarować. Mogą to być zarówno osoby w potrzebie, jak i osoby, którym podoba się ten styl.

Jedna z moich klientek podsunęła pomysł swojej nastoletniej córce, aby ta zaprosiła swoje przyjaciółki i poszperały w jej nieużywanych rzeczach. Dziewczyny były zachwycone!

Co jeszcze można zrobić z nieużywanymi ubraniami?

3. Sprzedać ubrania na targu lub w second-handach – we Wrocławiu działa wiele sklepów z odzieżą używaną, które chętnie przyjmują ubrania do sprzedaży. Można je również spróbować wystawić na lokalnym targu, osiedlowym bazarku online, lub wystawiać na ogólnopolskich internetowych portalach sprzedażowych.

4. Zorganizować wymianę ubrań – można zorganizować spotkanie grupy znajomych, na którym każdy przynosi ze sobą nieużywane ubrania i wymieniać je między sobą. Jest to doskonały sposób na odświeżenie garderoby bez konieczności kupowania nowych ubrań.

5. Przerobić ubrania na nowe przedmioty – jeśli jesteś kreatywna, możesz przerobić stare ubrania na nowe rzeczy. Na przykład z niechcianych spodni można uszyć torebkę, z przestarzałej koszulki można zrobić poduszkę lub ściereczkę, a z pary rękawiczek można zrobić pluszowego misia. W internecie można znaleźć wiele tutoriali i pomysłów na takie przeróbki.

Jeśli jednak masz ubrania, które nie nadają się do niczego, lub zwyczajnie nie masz ochoty i czasu korzystać z powyższych wskazówek, możesz oddać ubrania do recyklingu. Nie jest to tak abstrakcyjne jak brzmi! Niektóre sieciówki, np. H&M, mają w swoich sklepach specjalne boxy na takie właśnie stare, nieużywane ubrania.