Skip to main content
0

Pierwsza komunia jest uroczystością religijną i to do takiego charakteru przyjęcia powinniśmy dopasować nasz strój. Pamiętajmy, że strojem wyrażamy szacunek zarówno do ludzi, z którymi się spotykamy jak i do okoliczności. Nawet więc, jeśli nie jesteśmy specjalnie religijni czy wierzący, a jednak przyjęliśmy zaproszenie na uroczystość Pierwszej Komunii dziecka, to stój powinien wyrażać należyty szacunek.

Zarówno dla kobiety jak i mężczyzny najbardziej odpowiednim strojem jest stój wizytowy.

Jak się ubrać na komunię? Strój męski.

Mężczyzna powinien wybrać granatowy lub szary garnitur. Dlaczego nie czarny? Ponieważ czarny garnitur jest strojem wizytowym wieczorowym. Tylko pogrzeb jest okolicznością odpowiednią do założenia czarnego garnituru w dzień.

Biała lub błękitna koszula będą najwłaściwszym wyborem. Dopasowana do typu urody mężczyzny, ale też odpowiadająca po prostu jego osobistym preferencjom. Nie powinna, podobnie jak krawat, stanowić kompletu z kolorem sukienki partnerki. Zarówno podczas tego typu okoliczności jak i każdej innej, nawet własnego ślubu. Krawat to must! Wybierz kolor i wzór, który pasuje do Twojej osobowości i typu urody, ale kształt powinien być dopasowany do sylwetki: szczupli panowie lepiej wyglądają w wąskich i średnio szerokich krawatach, dla tęższych sylwetek bardziej odpowiedni będzie szeroki krawat (chodzi oczywiście o proporcje).

Buty? Czarne lub ciut mniej eleganckie – brązowe – wciąż wpisujące się w strój wizytowy dzienny. Warto pamiętać, by były czyste i wypastowane. Nie mogę nie wspomnieć o skarpetach – do garnituru powinny być długie, nie odkrywające łydki w sytuacji gdy mężczyzna siada a nogawka spodni lekko się unosi.

Jak się ubrać na komunię? Strój damski.

Strój wizytowy dla kobiet daje nieco więcej wolności wyboru niż męski, ale są zasady, których należy przestrzegać.

Ramiona powinny być zakryte, przynajmniej na czas uroczystości w kościele. Jeśli wybór padnie na sukienkę lub spódnicę – warto sprawdzić jak „zachowuje” się przy siadaniu. Jeśli będzie krótka i obcisła – może zbyt wysoko podnosić się przy zmianie pozycji. Pamiętajmy, że w kościele często siadamy, wstajemy, klękamy… Obciąganie sukienki w dół za każdym razem na pewno nie będzie ani wygodne, ani eleganckie.

Czy sukienka to jedyny słuszny wybór stroju na tego typu uroczystość? Oczywiście, że nie! Obecnie kobiety mają wspaniały wybór różnokolorowych, pięknych garniturów, ale też połączenie spodni z wizytową bluzką (bez marynarki) będzie jak najbardziej na miejscu.

Wybierając kolor stroju wizytowego kobieta powinna kierować się głównie swoim typem urody. Jedyne zalecenia wynikające z etykiety to unikanie koloru białego i czarnego. Biały – bo jest to kolor sukni dziewczynek (a przecież nie chcemy być pomylone z dzieckiem przystępującym do sakramentu), a czarny – ponieważ jest to kolor kojarzony z pogrzebem, żałobą, smutkiem, a Pierwsza Komunia Święta jest przecież uroczystością radosną.

Zakładając jasne spodnie lub dłuższą sukienkę możemy mieć jeszcze jeden dylemat – mianowicie pobrudzenie się przy klękaniu w kościele. Zgodnie z etykietą obowiązuje nas okazanie szacunku i wykonanie konkretnego gestu. Kucanie na pewno nie okazuje szacunku, jest nieeleganckie i po prostu nie wypada. Ale już wstanie i oddanie szacunku sytuacji w pozycji stojącej będzie jak najbardziej na miejscu.

Maj kojarzony jest z piękną pogodą więc najlepiej wybrać ubrania z naturalnych materiałów, w których będziemy czuć się komfortowo. Czasami jednak te cienkie letnie materiały mogą płatać figle i w świetle dziennym prześwitywać. Sprawdźmy to wcześniej, dopasujmy bieliznę, ale jeśli macie wątpliwości czy coś nie jest zbyt prześwitujące – zrezygnuj z tego. Niech uwaga wszystkich gości będzie skierowana na dziecko i uroczystość, a nie na nieodpowiednio ubraną ciocię lub mamę J

Buty – najbardziej eleganckie – klasyczne czółenka na szpilce lub słupku 6-7 cm. W takiej wysokości noga zawsze będzie wyglądać smukło i pięknie. Oczywiście jeśli ze względów zdrowotnych nie możesz sobie pozwolić na obcas – płaskie czółenka na 0,5 cm obcasie lub mokasyny będą dobrym zastępstwem. Do sukienki czy spódnicy rajstopy powinny się pojawić niezależnie od temperatury.  Sprawdź dokładnie ich grubość i kolor! Panie często wzdrygają się na samą myśl o rajstopach, ale prawdopodobnie nie trafiły na odpowiednie. Na rynku wciąż możemy znaleźć grube, błyszczące rajstopy zmieniające kolor nóg… Ale cienkie (max 8 den), matowe, pięknie wygładzą kolor nóg i wykończą stylizację.

Najbardziej elegancka torebka do stroju wizytowego to mała kopertówka.

Jak się ubrać na komunię gdy pogoda płata figle?

No dobrze… ale co jeśli pogoda okaże się kapryśna i deszczowa? W szafie każdego eleganckiego człowieka powinien znaleźć się płaszcz (prochowiec, trencz lub lekki wełniany całoroczny), który w takim wypadku sprawdzi się świetnie. Do garnituru czy wizytowej sukienki nie wybierajmy sportowej kurtki! Zrujnujemy tym cały swój elegancki wizerunek. Wskazówka dla pań: płaszcz powinien być dłuższy niż sukienka. Jeśli niebo pokrywają deszczowe chmury to na pewno warto wziąć parasol – sprawdźmy jednak wcześniej czy nie jest brudny i połamany.

I na koniec… jeśli to my jesteśmy organizatorami i zapraszamy gości na uroczystość:

  1. Wyślijmy lub przekażmy zaproszenia tak szybko, jak to możliwe. Pozwoli to naszym gościom zarezerwować sobie ten dzień w kalendarzu i przygotować strój 🙂
  2. Poinformujmy o miejscu uroczystości oraz przyjęcia po części oficjalnej. Coraz częściej przyjęcia komunijne organizowane są w plenerach, co wymaga pewnych modyfikacji ubioru, jak na przykład butów. Na miękkim podłożu na pewno lepiej sprawdzą się buty na słupku lub koturnie niż cieniutkiej szpilce.
  3. Naprawdę przemyślmy swój strój. Niech będzie elegancki i wygodny, bo przecież na pewno będziemy się schylać a może nawet brać dziecko na ręce – niech nic nam się nie zawinie, nic nie podniesie za wysoko. Dajmy po prostu przykład – ubierzmy się tak, jakbyśmy chcieli, by ubierały się w przyszłości nasze dzieci. Na co dzień, nie tylko od święta.