Skip to main content
0

Właśnie kogoś spotkałeś, lecz nie pamiętasz jak się nazywa – co zrobić?

Komu się nie zdarzyło niech pierwszy rzuci kamieniem. Sytuacja normalna jak śnieg w kwietniu. Co ciekawe, badania Griffina pokazują, że imiona są w rzeczywistości jednymi z najtrudniejszych słów do zapamiętania. Z kolei badania psychologa Richarda Harrisa mówią, że to, jak dobrze zapamiętujemy czyjeś imię, wynika z poziomu naszego zainteresowania. Może to być kwestia nieuwagi czy rozkojarzenia lub skupienia się na czymś zupełnie innym w danym momencie.  Nie zmienia to faktu, że zazwyczaj wpadamy w popłoch, zakłopotanie i nie wiemy jak wybrnąć. Zarówno gdy to my zapomnimy czyjegoś imienia jak i gdy ktoś zapomni naszego.

Jak więc zachować się gdy stoisz twarzą w twarz z osobą, której imienia – mimo koncentracji godnej mentalisty – nie możesz sobie przypomnieć?

  1. Jeśli spotykasz tę osobę po raz drugi, po prostu zacznij od przedstawienia siebie. Zazwyczaj gdy podajesz swoje imię – ludzie w naturalny sposób odpowiadają swoim.
  2. Jeśli spotykasz się z większą grupą ludzi i są wśród nich osoby, których imion nie pamiętasz, a przedstawienie siebie nie spowodowało oczekiwanego skutku – po prostu podejdź i z uśmiechem poproś o przypomnienie imienia. Wystarczy powiedzieć „proszę przypomnij mi swoje imię”. Daję sobie głowę uciąć, że nikt się nie obrazi.
  3. Niewielkie szanse, żeby ktoś zareagował słowami „jak możesz nie pamiętać jak się nazywam?!” To by świadczyło o braku wychowania i inteligencji emocjonalnej, ale… cóż, jeśli trafisz na taką osobę, nie pozwól się sprowokować. Jeśli coś w stylu „Przepraszam, mam jakieś chwilowe zaćmienie, czasami się zdarza. Przypomnij mi proszę swoje imię” – wciąż nie zadziała, prawdopodobnie i tak nie potrzebujesz znać jego imienia bo nie będziesz chciał mieć z tą osobą nic wspólnego.
  4. W ramach treningu zapamiętywania imion, gdy ktoś Ci się przedstawia, spróbuj powtórzyć jego imię, wtedy lepiej je zakodujesz: „Bianca, miło Cię poznać!” – to może być też dobra okazja do poprawienia Cię, jeśli źle usłyszałeś imię – „Blanka. Wiem, to nietypowe imię 😉 „.

A co zrobić gdy to nasze imię zostanie zapomniane lub pomylone?

Najważniejsze, to zareagować od razu. Im później to zrobimy, tym sytuacja będzie dziwniejsza. A ponadto, jak w każdej innej sytuacji – bycie bezpośrednim, ale uprzejmym, zawsze się sprawdzi. Gdy ktoś pomyli moje nazwisko – co zdarza się wbrew pozorom bardzo często (m. in. Młotecka 🙂 ) – po prostu powtarzam je raz jeszcze poprawnie. I wszystko jest w porządku!