Skip to main content
0

Jak ubrać się na wigilię firmową?

Nawet jeśli pracownikom znane są zasady dress codu i etykiety w biznesie, sytuacje o nietypowym charakterze, jak np. spotkanie wigilijne (w firmie czy też poza nią) często budzą spore wątpliwości. Dlaczego? Ponieważ mają charakter towarzyski i nie kojarzą się bezpośrednio z pracą zawodową. Jednak są organizowane przez pracodawcę (nawet jeśli w celach towarzyskich, integracyjnych) lub kontrahenta czy jeśli w jakikolwiek sposób są związane z biznesem – takie spotkania również należy traktować jako sytuację służbową. Także w przypadku przyjęć, na które zaproszeni są goście z osobami towarzyszącymi. Jak więc ubrać się na wigilię firmową? O ile zaproszenie nie mówi inaczej, najlepiej wybrać strój wizytowy.

Panie jak zwykle mają nieco większy wybór od panów. Klasyczna sukienka, garnitur (zarówno ze spodniami jak i spódnicą), lub kaszmirowy sweterek sprawdzą się doskonale.

Sukienka: www.riskmadeinwarsaw.com | Buty: www.rylko.pl | torebka: Gawor

Klasyka panuje nie tylko w fasonach ale i kolorach; oczywiście dobrane powinny być do naszego typu kolorystycznego (pamiętajmy, że biel też ma wiele odcieni). Z wzorami możemy poszaleć, ale w dodatkach. Niech wyrażą nasz styl, ale nie będą nachalne (ulubiona torebka od projektanta lub jedwabna apaszka dodatkowo podkreślą prestiż).

Sukienka: www.kasiazapala.pl | Buty: www.rylko.pl | torebka: www.kazar.com

Duże dekolty i przezroczystości nie są w dobrym tonie. Rajstopy najlepiej cieliste i bardzo cienkie, bez połysku, a jeśli czarne, to raczej kryjące, gdyż te cienkie odbierane są jako wyzywające i seksowne – a przecież chcemy wyglądać profesjonalnie.

Jeśli przyjęcie odbywa się na stojąco a jedzenie serwowane jest w formie szwedzkiego stołu, dobrze zadbać o to, by naszych rąk nie zajmowała torebka. Dobrym wyborem będzie więc taka, którą łatwo zawiesić na przedramieniu lub ramieniu. Wolna ręka przyda się nam również do witania się z innymi gośćmi (gdy w drugiej trzymamy szklankę z wodą lub kieliszek z winem).

Źródło: Pinterest

Źródło: Pinterest

Buty. Szpilki to zawsze najlepszy wybór, pod warunkiem jednak, że umiemy w nich chodzić! Jeśli nie czujemy się komfortowo, lepiej wybrać niski obcas lub eleganckie baleriny. Kozaki tak, jeśli nie są toporne i stylem bliższe traperom…

Źródło: Pinterest

W przypadku panów sprawa jest nieco prostsza. Dobrze skrojony garnitur w ciemnym kolorze to zawsze dobry (i bezpieczny) wybór. Ale panowie mogą sobie też pozwolić na nieco „szaleństwa”: spodnie i marynarka nie od kompletu, koszula we wzór, ciekawa wełniana kamizelka, spodnie w kratę, kaszmirowy sweter (wybierz jedno!). Ważne, aby strój był schludny i ładnie odprasowany, a buty czyste.

Kamizelka i spodnie: www.suitsupply.com | Koszula: www.vistula.pl | Buty: www.rylko.pl

Najważniejsza jednak zasada dotycząca obu płci: komfort i dobre samopoczucie to podstawa. Nigdy nie wyglądamy dobrze, jeśli nie czujemy się dobrze. Niech ubranie będzie odpowiednie dla twojej sylwetki, a jego styl (czy też charakter dodatków) niech odzwierciedla ciebie i twoją osobowość. Zapraszam do obejrzenia galerii z inspirującymi zestawami.

Cudnych Świąt!

Paulina